1.06.2018

Literacki dla dzieci i młodzieży

Warsztaty plastyczne, ilustratorskie czy teatralne, to tylko niektóre z wydarzeń skierowanych do najmłodszych uczestników Literackiego Sopotu!

W Muzeum Sopotu dzieci będa miały okazję zgłębić świat Madeline i Mikołajka w grze interaktywnej. Podczas zabawy wraz z Mikołajkiem z książek René Gościnnego i Madeline z opowieści Ludwiga Bemelmansa uczestnicy będą musieli rozwiązać serię zadań i zagadek, przy okazji poznając różne ciekawostki związane z Francją. Grupa, która wykona wszystkie zadania najszybciej, zdobywa Wielkie Trofeum! Uwaga! Na zajęcia będą obowiązywały zapisy.

Zaplanowano też warsztaty ilustratorskie z Jean-François Martinem, wybitnym ilustratorem, nagrodzonym Bologna Ragazzi Award za "Bajki Ezopa", w sierpniu zaś nakładem wydawnictwa Format ukażą się w Polsce "Histoires naturelles" z jego ilustracjami. To przepiękne dzieło o naturze, pełne szacunku i czułości do świata zwierząt i roślin. Odbędą się też zajęcia z Frédérique Bertrand, autorką bestsellerowej francuskiej serii „Piżamorama” (wydawnictwo Wytwórnia) z ruchomymi ilustracjami. Historia opowiada o kolejnej podróży chłopca w piżamie w paski, który przenosi się we śnie do muzeum. Na tych zajęciach będzie można stworzyć własną, ruchomą historię prosto z wyobraźni uczestników, która ożywa przy przejściu magicznej siatki! Uwaga, na oba spotkania obowiązują zapisy!

Dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zdolności manualne przygotowano serię warsztatów z książką w Parku Książki, przygotowane wspólnie z Księgarnią Ambelucja. Na pierwszy ogień Agata Półtorak poprowadzi zajęcia związane ze “Złodziejem kury”. Na początek całą historię ilutratorki Béatrice Rodriguez przedstawi teatr Kamishibai, a w plastycznej części warsztatów będzie można wykonać głównych bohaterów historii - lisa i kurę. Kolejnego dnia podczas warsztatów z książką Benjamina Chaudv “Zegnaj skarpeto” przedstawi poruszającą historię o odrzuceniu, tęsknocie i akceptacji. Będzie też możliwość wykonania głównego bohatera opowieści - królika Skarpetkę. Grażyna Rigalli i Agnieszka Żelewska zaś wraz z uczestnikami zajęć będą zgłębiać tajemnice Ogrodu Luksemburskiego – na podstawie książki Elżbiety Mierzejewskiej: “Chichotka i Kocicho”. Uczestnicy dowiedzą się, czy mała mysz może zostać pogromnczynią kotów, a póżniej stworzą portret zwiąrząt z piórek i futerek. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Agatą Półtorak będzie można zapoznać się z ludową baśnią francuską “Naneta i lew”, która jest jedną z dawniejszych wersji “Pięknej i Bestii”, a w części plastycznej będzie można wykonać torby z wizerunkiem lwa w technice piankorytu. A wszystko na zielonej trawce sopockiego parku

To nie wszystko! Sylwia Stano i Zofia Karaszewska wraz z Fundacją Pankracy, poprowadzą warsztaty z książką „Ada, to wypada!”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Znak. To książka, która pokazuje, że wiek nie ma znaczenia i że wypada robić wszystko, o czym się marzy! Każdy ma prawo być sobą, rozwijać się i uczyć od najlepszych. Dlatego wybitne kobiety chcą dzielić się swoimi historiami i doświadczeniem. W tej niezwykłej książce porad udzielają m.in.: Agnieszka Holland, Katarzyna Bonda, Irena Eris, Marta Dymek i prof. Ewa Łętowska. Ich opowieści zainspirują i dziewczynki, i chłopców, bo współpraca daje siłę!

Również z Fundacją Pankracy zajęcia poprowadzi Michał Strzałkowski. W Muzeum Sopotu podczas warsztatów z książką „Miasto”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, będzie się zastanowić dlaczego budynki w Hong Kongu mają dziury? Czy krowy na ulicach New Delhi naprawdę są święte? Skąd w Kielcach biorą się morskie muszelki? Uczestnicy wyruszą w podróż po miastach w Europie, Azji, Afryce czy Ameryce. Dzieci zajrzą do tych, które zbudowano na środku pustyni, i tych, które ktoś postanowił wybudować za kołem podbiegunowym. Będą miały też okazję zaplanować własne miasto.

A dla nieco starszych, Laurent van Wetter przygotował warsztaty teatralne w oparciu o swoją sztukę „Eduquons-les!”, czyli „Wychowajmy ich!”. Po zapoznaniu się z fragmentami sztuki, młodzież będzie pracować przez 4 godziny dziennie w ciągu 3 dni, a na koniec warsztatów przygotują specjalną prezentację. Poniżej zaproszenie na warsztaty od samego Laurenta van Wettera. Na warsztaty dla młodzieży również obowiązują zapisy

Laurent van Wetter zaprasza na warsztaty teatralne

Informacje o zapisach podamy wkrótce.

Powiązane wydarzenia